×

Please choose your language

لطفا زبان خود را مشخص کنید

×
We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Ok, thanks Learn more

gegli

آزاد 66

چاکراها :

چاکراها :

چاکرا در لغت به معنای چرخ یا چرخه است ٬چاکرا کلمه ای سانسکریت است. در واقع چاکراها اعضا و اجزای بدن متافیزیکی ما هستند٬این اعضا مراکز ورود و خروج انرژی و تبادل انرژی در بدن هستند .شکل چاکراها به صورت مخروطاست.که این مخروطها با چرخش خود انرژی مورد نیاز بدن را به داخل بدن وارد می کنند وانرژی هایی که باید از بدن خارج شوند را از بدن خارج میکنند. د رواقع با چرخش این مراکز انرژیست که انرژی مورد نیاز برای تغذیه جسم فیزیکی و متافیزیکی ما تامین میگردد.چاکراها خود دارای قسمتهای مختلفی هستند.ساختمان چاکرا متشکل از یک مخروط است که توسط ریشه چاکرا به کانالی در داخل ستون فقرات به نام کانال سوشمنا میرسد. انرژی از طریق کانالها و مخروطهای ریزتری که از سطح مقطع چاکرا تا ریشه کشیده شده است٬ انتقال پیدا میکند .به این مخروطها یا کانالهای ریز نادی گفته میشود. در واقع وظیفه نادی ها انتقال انرژی جذب شده توسط چاکرا از سطح مقطع به ریشه و در نهایت کانال سوشمنا است.در بدن انسان هفت چاکرا اصلی و بیست ویک چاکرای فرعی و تعداد بیشماری ریزچاکرا وجود دارد که هر یک ازآنها وظایف خاص خودشان را در بدن انجام می دهند. در واقع این مراکزجذب انرژی ارتباط بین بدن فیزیکی و متافیزیکی ما را برقرار می کند.هر چاکرا رنگ مخصوص به خود را دارد که در ادامه به آنها می پردازیم. چاکراها به صورت جفت در بدن وجود دارند یعنی د رجلو وپشت بدن هستند.بجز چاکرای 1 و7 که به صورت تک هستندو جفتی ندارند.حال با یکدیگر محل قرار گرفتن آنها در بدن و خصوصیات آنها را بررسی می نماییم وسپس به وظایف چاکراهاو تاثیر آنها بر بدن و اختلال چاکراها و چگونگی ترمیم آنها می پردازیم.قبل از اینکه به مشخصات٬ حیطه و وظایف چاکراها و تاثیرات آنها بر بدن فیزیکی و متافیزیکی خود بپردازیم. بیایید مسیر انرژی را از زمان ورود به چاکرا تا ترمیم یک عضو یا قسمتی از بدن را دنبال کنیم. همانطور که گفتیم انرژی توسط چاکراها و با چرخش آنها به سطح مقطع چاکرا کشیده می شود و از آنجا توسط لوله ها یا ریز مخروطها به ریشه چاکرا انتقال می یابد. ریشه چاکرا محل طلاقی چاکرا با کانال سوشمنا و طناب عصبی است. وقتی انرژی به طناب عصبی می رسد با اطلاعاتی که در مغز و سلسله اعصاب ما ذخیره شده است کدهایی آزاد می شود. دقیقا مانند این است که افراد یا کارگرانی در یک مجموعه در انتظار رسیدن مواد اولیه و مورد نیاز برای ساختن و درست کردن چیزی باشند٬که به محض دریافت مواد اولیه با توجه به تمام اطلاعاتی که از گذشته جمع آوری کرده اند شروع به کار می نمایند و هر بخش کار خود را آغاز و ادامه می دهد.اطلاعات مربوط به نواقص و اختلالات دردهای بدن نیز در مرکز کنترل بدن ذخیره شده است. با رسیدن انرژی به طناب عصبی پیامهایی به مغزفرستاده می شود و جواب این پیامها به اعصاب و سپس به اعضا داده میشود . با رسیدن این پیامها کدهایی آزاد می شوند که باعث تحریک غدد درون ریزمی گردند ٬ تحریک غدد درون ریز باعث ترشح هورمون مربوطه در خون می گردد و خون نیز هورمونها و مواد مورد نیاز بدن و اعضا صدمه دیده رابه آنها می رساند و آنها با دریافت این مواد به ترمیم خود می پردازند . پس چرخه ورود انرژی تا حصول نتیجه و ترمیم اعضا را به صورت زیر می توانیم ترسیم نماییم .

اما انرژی دریافت شده و وارد شده به بدن و هاله ما تماما صرف این چرخه یا روند نمی گردد . بخشی از انرژی مستقیما بر روی لایه های انرژی اطراف بدن تاثیر می گذارد و به ترمیم و پاکسازی قسمتهای آسیب دیده هاله می پردازد. به این ترتیب تاثیرات فیزیکی و متافیزیکی مکمل یکدیگر می شوند ٬ تا جسم و روح ما را التیام بخشند.حال ببینیم چگونه میتوان یک چاکرای سالم را از یک چاکرای ناسالم و مریض تشخیص داد ؟

همانطور که گفتیم : شکل کلی و ظاهری چاکرا به صورت مخروط است٬که این مخروط با چرخش خود به تبادل انرژی می پردازد و با توجه به ماهیتی که دارند رنگ خاص خود را نیز دارا می باشد. پس تشخیص یک چاکرای سالم به عواملی چون : شکل ظاهری ٬سرعت چرخش٬ رنگ چاکرا و... بستگی دارد.


شکل ظاهری چاکرا: یک چاکرای سالم باید به صورت یک مخروط کامل و سالم باشد چاکراها در اثر ایجاد اختلال در عملکردشان تغییر شکل می دهند و به شکلهای مختلف دیده می شوند که به محض دیدن چاکرا به شکلی غیر از یک مخروط کامل٬ می توانیم به وجود یک اختلال در چاکرا و عملکرد آن پی ببریم.

جهت چرخش چاکرا : چاکراها براساس وظایفی که دارند جهت چرخششان متفاوت است. جهت چرخش چاکراها یک در میان با هم یکی است یعنی چاکراهای زوج ( 2-4-6) به یک جهت و چاکراهای فرد (1-3-5-7) به یک جهت می چرخند. حال اینکه این چرخش در زنها و مردان نیز متفاوت است :

مردان : چاکراهای فرد (1-3-5-7) در جهت عقربه های ساعت و چاکراهای زوج در جهت خلاف عقربه های ساعت می چرخند.

زنان : چاکراهای فرد خلاف عقربه های ساعت و چاکراهای زوج موافق عقربه های ساعت می چرخند.

البته استثناعاتی نیز دیده می شود که این قاعده در زنها و مردها رعایت نشده ٬ اما قاعده زوج و فرد همیشه رعایت می شود. یعنی چاکراها یک در میان مثل هم می چرخند. مثلا در یک استثنا ممکن است چاکرای 7 یک خانم موافق عقربه های ساعت بچرخد که اگر این چاکرا سالم باشد و اختلالی نداشته باشد چاکراهای 1-3-5 شخص نیز باید به همین ترتیب باشند و 2-4-6 نیز مخالف عقربه های ساعت باشند.اما اگر در بدن یک زن یا مرد یک چاکرا از قاعده بقیه تبعیت نکرد آن چاکرا دچار اختلال بسیار شدید است. مثلا اگر در بدن یک مرد چاکرای 7 خلاف عقربه های ساعت و 1-3-5 موافق عقربه ها و همچنین 2-4-6 نیز خلاف عقربه های ساعت بچرخد چاکرای 7 وی دچار اختلال بسیار شدید است و چون وظایف این چاکرا به مغز و کنترل بدن برمی گردد می توان گفت که این شخص دیوانه است و دچار اختلالات حرکتی و رفتاری شدید می باشد.

سرعت چرخش چاکرا : سرعت چرخش چاکرا نیز در یک چاکرای سالم باید متناسب با میزان دریافتی یا دفع انرژی مورد نیاز بدن باشد. یعنی باید با سرعتی بچرخد که مقدار انرژی لازم جهت عملکرد صحیح اندام و اعضاء مربوط به خود را تامین کند نه کمترو نه بیشتر. قاعدتا چرخش کندتر یا تندتر از حد معمول و مورد نیاز باعث بروز اختلال و اشکال در هاله و بدن ما می شود .

رنگ چاکرا : چاکراها به طور طبیعی و معمول رنگ خاص خودشان را دارند.

چاکرای یک رنگ قرمز ٬ چاکرای دو رنگ نارنجی ٬ چاکرای سه رنگ زرد ٬ چاکرای چهار رنگ سبز ٬ چاکرای پنج رنگ آبی ٬ چاکرای شش رنگ نیلی ٬ چاکرای هفت رنگ بنفش و سفید است. در زمان و حالتی که چاکرا درست عمل می کند و وظایف خود را به نحو احسن انجام می دهد دارای رنگ طبیعی خود و قاعدتا رنگی روشن و شفاف است.

مثلا چاکرای 3 در زمان فعالیت صحیح و درست باید به رنگ زرد روشن و شفاف دیده شود . اما بروز اختلال در چاکراها و حتی در چاکراهای مجاور٬ اندامها ٬ هاله و انرژی بر روی رنگ چاکراها تاثیر می گذارد و رنگ چاکرا را از روشنی و شفافیت به تیرگی و کدر شدن سوق می دهد٬ که این مساله نشانگر وجود یک اختلال ٬ مشکل ٬ بیماری و یا یک ناهماهنگی در قسمتی از وجود ماست. همانطور که گفتیم ممکن است منشاء این اختلال ذهن ٬ هاله و انرژی ٬ رفتار ٬ تغذیه ٬ حادثه و یا هر چیز دیگری باشد. مهم این است که این اختلال در هر جای بدن فیزیکی و متافیزیکی ما رخ دهد به بقیه قسمتها نیز کشیده می شود مثلا ممکن است رنگ چاکرا به خاطر افکار مخشوش و نا هماهنگ به سمت تیرگی و کدورت میل کند.

چاکراها و عملکرد آنها :
چاکرا اول :

نام سانسکریت این چاکرا مولادهارا چاکرا می باشد و به نامهای : مرکز ریشه٬چاکرای پایه و یا دنبالچه هم نامیده می شود. چاکرای اول در جایی بین مقعد و اندام تناسلی قرار داردو با دنبالچه مرتبط است.این چاکرا به طرف زمین باز می شود. در مکتب اسرار آمیز شرق سمبل این چاکرا یک نیلوفر آبی با 4 گلبرگ ( 4 نادی ) می باشد .یک چاکرای فعال به رنگ قرمز آتشین میدرخشد و عنصر وابسته به آن خاک ( زمین) می باشد و حس مربوط به این چاکرا بویایی است . اصل اساسی این چاکرا اراده فیزیکی وجود می باشد . اندامهای وابسته و بخشهای تحت کنترل این چاکرادربدن ٬ تمام قسمتهای سخت بدن٬ مثل :(ستون فقرات استخوانها٬ دندانها٬ ناخنها٬) مقعد٬ راست روده٬ روده بزرگ٬ غده پروستات٬ خون و ساختمان سلولها می باشد . غده درون ریزمربوط به این چاکرا غده فوق کلیوی است.این غده هورمون آدرنالین و نورآدرنالین ترشح می کند که بر تنظیم گردش خون اثر دارد٬ از این راه بدن ما قادراست بلافاصله نسبت به خواسته های مختلف واکنش نشان دهد٬علاوه براین غده فوق کلیوی اثر بارزی بر روی تعادل درجه حرارت بدن دارد. چاکرای 1 به عنوان ریشه و بنیان نیروی حیاتی چاکراهای بالاتر عمل می کند.این چاکزا ما زا به دنیای فیزیکی وصل می کند و انرژی های کیهانی رابه بدن فیزیکی و سطح مادی بدن می فرستد .عملکرد صحیح چاکرای 1 باعث ایجاد تعادل و توازن د راعضا تحت تسلط این چاکرا می گردد . اگر چاکرای ریشه شما صحیح و هماهنگ کار کند ٬رابطه جسمانی و عمیقی را با زمین ٬یعنی این دنیا تجربه می کنید وزندگیتان بارور می گردد . انرژی حیاتی شما سالم خواهد بود.به زندگی و وجودتان عمق خواهید داد. ویژگیهای زندگیتان دارای موفقیت٬ استحکام و قوت درونی خواهد بود. دسترسی به اهدافتان در این دنیا آسان است و زندگیتان با حمایت تزلزل ناپذیرالهی نگهداری می شود. زمین برای شما جای امنی است و همه نیازهایتان را برآورده می سازد. از نظر فیزیکی و مادی اندام و قسمتهایی را که تحت پوشش این چاکرا است را سالم می بینید. یعنی : استخوانهای سالم ٬ بدن مستحکم و قوی ٬گردش خون صحیح٬عملکرد صحیح غدد فوق کلیوی ٬حرارت متعادل بدن و ...اگر چاکرا اول درست کار نکند یا نامتعادل شود ٬ افکار و اعمالتان عمدتا حول محور مالکیتهای مادی و آسایش خاطر دور می زند. افراط در مسایل احساسی و هیجانی مثل: غذای خوب٬ الکل٬ سکس و...ایجاد می گردد. دوست دارید هر کاری که دلتان می خواهد انجام دهید٬ بدون اینکه به نتیجه اش فکر کنید. ناتوانی در صرف نظر کردن٬ مالکیت طلبی ٬ یبوست مزاج واضافه وزن ازنشانه های ناهماهنگی این چاکراست. اعمالتان عمدتا حول محور موفقیت و نیازهای شخصی دور می زند نسبت به خواسته دیگران ناخودآگاه بی توجه می شوید. در نهایت به نگرش خاصی وامیالی که نمی توانید از آنها خود را خلاص کنید٬چسبیده اید. به راحتی ناراحت و آزرده می شوید و ﭘرخاشگر خواهید شد. دنیا برای شما جایی است که باید به بهانه حفظ امنیت و بقای بشر در آن حاکم باشید و استسمار کنید. و از نظر جنسی نیز احساس سستی و کاهلی می کنید. بدنتان همیشه آزرده و خسته است. دارای جسمی کم بنیه و ناتوان هستید. ﭘوکی و درد استوخوانها و تغییر شکل آنها نیز از نتایج دیگر ناهماهنگی چاکرای یک است. گردش خون نامنظم و بیماریهای اندام تناسلی نیز از دیگر نشانه های عدم عملکرد درست این چاکرا است.چاکرای دوم :

نام سانسکریت این چاکرا شوادهیستانا چاکرا می باشد. نامهای دیگر این چاکرا چاکرای خاجی یا مرکز ﭘیوند است.محل قرارگرفتن این چاکرادرجلوی بدن چهارانگشت زیرناف یعنی بالای اندام تناسلی ودرﭘشت روی استخوان خاجی قراردارد.رنگ این چاکرانارنجی است وسمبل آن نیلوفرشش ﭘراست(یعنی شش نادی دارد.) غده درون ریز این چاکرا ٬غدد جنسی هستند.عنصر وابسته این چاکرا آب است و حس مربوط به آن حس چشائی است. اصل اساس این چاکرا خلق وجود یا تولید مثل است و اندامهای وابسته به آن لگن خاصره٬ اندامهای جنسی٬ کلیه ها٬ مثانه٬ تمام مایعات بدن مثل خون٬ لنف٬ ترشحات معده و اسپرم می باشد. چاکرای دوم مرکز احساسات نخستین تصفیه شده٬ انرژی جنسی و خلاقیت است به عنصر آب نسبت داده می شود که منبع تمام حیات زیست شناختی است٬ آب بارور می کند و دائما حیات نو می سازد. عملکرد هماهنگ چاکرای دوم باعث ایجاد یک رفتار باز با دیگران می گردد به خصوص در مقابل جنس مخالف رفتار طبیعی دارید.وقتی چاکرای دوم هماهنگ کار کند جریان انرژی خلاق حیات را در درون بدن و روان و ذهنتان جاری احساس می کنید٬ با این جریان در شعف عمیق خلقت قرار می گیرید و زندگی دائما شما راسرشارازشور٬اشتیاق و شگفتی می کند. احساسات شما واقعی و درست و اعمالتان خلاق است. نه تنها در زندگی خودتان بلکه برای دیگران نیز ایجاد انگیزه می کنید. عملکرد ناهماهنگ این چاکرا باعث ایجاد بی تعادلی در احساسات و رفتار جنسی می گردد. مثلا فعالیت بیش از حد چاکرا باعث زیاده روی در رابطه جنسی می گردد و فعالیت کم این چاکرا باعث سرکوب نیروی جنسی و میل به سمت مسیری نادرست است٬ در هر دوی این موارد تعادل بدن برهم می خورد لازم است بدانید که چاکرای دوم تاثیرات بسیار زیادی در ایجاد تعادل یا بی تعادلی بدن ما دارد. گاهی اوقات چاکرای دوم مستقیما بر ذهن و افکار ما تاثیر گذار است. یعنی برهم ریختن چاکرای خاجی باعث به هم ریختگی ذهن و افکار ما می گردد و بالعکس٬ یعنی صحت و سلامت چاکرای دوم باعث می گردد که ذهن از این ناحیه دچار اشکال و اختلال نگردد. همان طور که لجام گسیختگی و طغیان این چاکرا ویرانگر و مخرب است ٬ کم کاری آن باعث رکود جسمی٬ انزوا٬ سرد مزاجی٬ دل مردگی و نخوت می شود. کنترل و مسیر دادن به نیروی این چاکرا باعث تعالی روح و ایجاد ارتباط صحیح و تعامل با عناصر دنیوی می گردد.

چاکرای سوم :

نام سانسکریت این چاکرا مانی ﭘورا چاکرا است و به نامهای : شبکه خورشیدی٬ مرکز ناف٬ معده٬ طحال و... نیز استفاده می شود.محل قرار گرفتن این چاکرا از جلو دو انگشت بالای ناف ( در قسمت دل گاهی) و از ﭘشت در نقطه تقعر ستون فقرات می باشد. رنگ این چاکرا زرد است و عنصر وابسته به آن آتش وحس مربوط به آن بینایی است. سمبل این چاکرا نیلوفر ده ﭘر است (ده نادی دارد.) اصل اساسی این چاکرا قالب وجودی انسان است. اندامهای وابسته به این چاکرا قسمت تحتانی ﭘشت٬ شکم٬ دستگاه گوارش٬ معده٬ کبد٬ طحال٬ کیسه صفرا٬ دستگاه عصبی خودکار (غیر ارادی) می باشند.غده درون ریزآن پانکراس است که انسولین ترشح میکند. نقش بسیار مهمیدر هضم غذادارد.باعث تنظیم قند خون وهمچنیندر سوخت و ساز کربوهیدراتها موثراست. چاکرای سوم اختیارات متعددی را داراست و به همین سبب چاکرای ﭘیچیده ای محسوب می گردد. در این چاکرا وارد حوزه فعالیت و ارتباط با دیگران در دنیای مادی می شویم برای انسانهای معمول چاکرای سوم نمایانگر بنیاد خصوصیات فردی آنهاست. در اینجا هویت اجتماعی خود را ﭘیدا نموده و در جستجوی اثبات آن هستیم. مهمترین وظیفه چاکرای سوم تطهیروپاکسازی امیال و آرزوهای چاکراهای پایین تراست. در این مرکز آرزوهای حیاتی واحساسات چاکراهای پایین تر درک می شود٬به کلام در می آید و به قالب انرژی بالاتر تبدیل می شود که با تلفیق با انرژی های چاکراهای بالاتر به بودن ما شکل می دهد . وقتی چاکرای سوم درست عمل کند احساس روشن بینی٬ شعف ورضایت درونی می کنیم و اگر درست عمل نکند ٬ یاس و اندوه و عدم تعادل احساس می کنیم .عملکرد صحیح این چاکرا باعث ایجاد احساس آرامش میگردد و زندگی و درون انسان را با هم هماهنگ میسازد.میتوانید خود را کاملا باورمی کنید وبه احساس و ویژگیهای شخصی دیگران آنها احترام می گذارید .در این زمان بین چاکراهای پایین تر و بالاتر ارتباط صحیح و هماهنگی بر قرار می گردد٬ که به رشد همه آنها منجر می شود. این عملکرد به شما اجازه می دهد تا آنچه را که تا بحال تجربه نموده اید٬ بپذیرید و در جهت رشد و تکامل خود بکار ببرید. خواسته هایتان را با دیگران تقسیم می نمایید و گذشت در ارتباط شما با دیگران دیده خواهد شد . عملکرد ناصحیح این چاکرا باعث می گردد که شما همه چیز را برای خود بخواهید و تمام کارها به میل شما انجام شود. دوست دارید دنیای درون و بیرون را کنترل کنید. غلبه٬ اعمال قدرت٬ تنگ نظری و خودپسندی از نتایج اختلال دراین مرکز انرژی است . با این وجود از اعمال خودراضی نخواهید بود. فرصت رشد ارزشهای درونی خود را ندارید. اصرار فراوان دارید تا فعالیتهای بیرونی را افزایش دهید واحساسات آزار دهنده ٬ کمبودها و ضعفهای خود را بپوشانید . احساس نیاز به آرامش درونی دارید٬اما نمیتوانید خیلی چیزها را رها کنید تا به آرامش برسید. د رنهایت تلاشهای فراوان برای به دست آوردن ارزشهای مادی نمی تواند شما را راضی و خشنود نماید و از لحاظ فیزیکی نیز دچار مشکل خواهید بود ٬غذا به درستی هضم نمیگردد و به همین خاطرمواد مورد نیازبدن درست وبه موقع به اندامها نمی رسد٬د رنهایت تمام بدن دچارناهماهنگی می گردد .

چاکرای چهارم :

نام سانسکریت این چاکرا آناهاتا چاکرا است و به نامهای چاکرای قلب یا مرکز قلب نیزنامیده می شود. محل قرار گرفتن این چاکرااز جلو در وسط قفسه سینه و از پشت در نقطه تحدب منحنی ستون فقرات است. این چاکرا به رنگ سبزدیده می شود. عنصرچاکرای قلب هوا وحس مربوط به آن لامسه است. سمبل چاکرای چهارم لوتوس 12 پراست ( 12 نادی دارد) .غده درون ریزآن تیموس است ٬که تنظیم رشد وسیستم لنفاوی رابر عهده دارد وهمچنین محرک وتقویت کننده سیستم ایمنی است.اصل اساسی این چاکرا ازخودگذشتگی و ایثاراست . اندامهای وابسته به آن: قلب٬بالای پشت٬قفسه سینه وصدری ٬قسمت پایین ریه٬خون و دستگاه گردش خون می باشد. چاکرای چهارم د راصل رابط بین چاکرا هاست٬بدین ترتیب که سه چاکرای پایین که مراکز فیزیکی و احساسی هستند را به سه چاکرای بالایی که مراکز ذهنی و مذهبی هستند وصل میکند. هدف این چاکرا رسیدن به وحدت کامل از راه عشق است. مرکز تمام آرزوهایی که برای ارتباط صمیمی و عمیق ٬یگانگی٬ هماهنگی و عشق داریم. حتی زمانی که احساس غم به سراغمان می آید٬ درد ٬ یا ترس جدا شدن و از دست دادن عشق وعلاقه مربوط به چاکرای قلب است. این چاکرا عشق بدون قید و شرط را برای انسان به ارمغان می آورد و هنگامی که این چاکرا با چاکراهای بالاترارتباط برقرار می کند٬ این عشق به عشق الهی مبدل میگردد. چاکرای قلب بسیار قدرتمند است و تحولات این چاکرا بر تمام چاکراها و مسیر زندگی انسان تاثیر می گذارد. ما با آن می توانیم حتی تاثیرات شفابخشی بر دیگران داشته باشیم. اگر این چاکرا درست و هماهنگ عمل کند می تواند وجود ما را به کانال عشق الهی تبدیل نماید و عشق و رحمت خداوند به بندگانش از طریق ما جاری گردد٬ همانند دستگیری و کمک ٬همیاری و از خود گذشتگی برای یاری دیگران . وجودتان عاری ازتنفر و تضاد است.حسادت و عدم اطمینان د روجود شما راهی ندارد وهر کاری که انجام می دهید با احساس دوست داشتن واقعی تلفیق می گردد. عملکرد صحیح این چاکرا این دید را در شما تقویت می نماید که همه مخلوقات خداوند جزیی از وجود شما هستند و ازاین احساس د رجهت نزدیک شدن به خداونداستفاده می نمایند.درقلب شما زندگی جریان دارد و برکت الهی درتمام وجوه زندگیتان جریان می گیرد و به سبب همین درست کارکردن وظایف فیزیکی آن نیز به درستی انجام می گردد ٬ وظایفی که مربوط به اعضای تحت کنترل آن است . عملکرد ناصحیح این چاکرا ممکن است به اشکال مختلف خود را نشان دهد. مثلا این که بخواهید به دیگران کمک نمایید و سخاوتمندانه عمل کنید ٬بدون اینکه به سرچشمه عشق وصل باشید. در این صورت همیشه در ازای نیکی و کمکی که به دیگران می کنید توقع تشکر و قدر دانی دارید و هنگامی که این امر از طرف دیگران اتفاق نمی افتد شما عمیقا ازاینکه متحمل زحمت شده اید دلسرد می گردید .از پذیرفتن عشق دیگران عاجزهستید٬ شاید با خود فکرمی کنید نیازبه عشق و محبتی که دیگران به شما می دهند ندارید٬این افکار و تاثیرات کم کم به تخریب احساس دوست داشتن هرچند غیر واقعی منجرمی گردد و چون نتیجه کارهایتان را آنگونه که می خواهید نمی بینید.ارزشها و نمادهای عشق را در وجود خود از بین می برید.این تغییرات کم کم به نتیجه عکس منجرمی گردد و چیزی که فکر می کردید عشق و دوست داشتن است به صورت تنفر٬ حسادت ٬حرص٬بد بینی وغیره نمایان می شود. افسردگی٬ سنگدلی٬بی تفاوتی٬احتیاج به دوست داشته شدن به صورت کاذب ازدیگرپیامدهای عملکرد نادرست این مرکز دردرون بدن است.چاکرای پنجم :

نام سانسکریت این چاکرا ویشودها چاکرا است و به نامهای: چاکرای گردن یا گلو نیز نامیده می شود.این چاکرا ازجلودرحفره بین گردن و حنجره واقع شده است و از پشت دقیقا بین آخرین مهره گردن و اولین مهره ستون فقرات قرار دارد. رنگ این چاکرا آبی و عنصر وابسته به آن اتر است. حس مربوط به این چاکرا شنوایی و سمبل آن لوتوس 16 پر (16 نادی) است.غدد درون ریز مربوط به آن٬غدد تیرویید و پارا تیرویید هستند.این غدد نقش بسیارمهمی دراستخوا بندی و رشد اندامهای درونی دارد. تعادل بین رشد معنوی و فیزیکی راسازماندهی می کند. باعث سرعت تبدیل خون به انرژی و همچنین مصرف آن می شود.متابولیسم ید را کنترل می کند و کلسیم خون و بافتها را متعادل می سازد.اصل اساسی این چاکرا طنین هستی است و قسمتهای وابسته بدن به آن عبارتند از:گردن٬گلو٬آرواره٬گوشها٬صدا٬نای٬لوله های برونشی٬لب بالایی٬ریه ها و مری .چاکرای گلومرکزظرفیت بیان٬ارتباط و الهام است.این چاکرا پل بین افکارواحساسات٬انگیزه ها و واکنشهای ماست. درعین حال محتوای تمام چاکراهارا به جهان بیرون منتقل می کند.ابرازآنچه دردرون مااتفاق می افتد برعهده این چاکرا است.مانند:خندیدن٬گریه کردن٬احساسات عاشقانه وشادی٬دلواپسی ها و پرخاشگریها٬ آرزوها و تصمیم ها ٬دانش و دریافتهای دنیای درون ٬ میل به دانستن رموز خلقت و ارتباط بین درون و بیرون و دنیای مادی با جهان باقی و همچنین دریافتهای ما از آن جهان مانند الهام ٬مربوط به چاکرای پنجم است.میل به تعالی و پیشرفت روحی نیز در ارتباط با این چاکرا ایجاد میگردد.عملکرد صحیح چاکرای پنجم باعث می گردد شما افکار و احساسات خود را آزادانه و بدون ترس ابراز نمایید.اگر لازم باشد میتوانید کاملا ساکت بمانید و با تمام وجود به دیگران گوش فرا دهید.بدین ترتیب افرادی که چاکرای 5 سالمی دارند می توانند دوستان خوبی باشند. پیام طبیعت وآهنگ هستی را بهتر و بیشتر درک می کنید.می توانید نظرات و عقایید خودتان را بدون ترس از واکنشهای دیگران ابراز نمایید و به دیگران منتقل کنید٬د رواقع شما احساس استقلال و استحکام درونی می نمایید و شخصیت شما قوی و با ثبات است. عملکرد ناهماهنگ این چاکرا باعث اختلال د رانرژیهای درونی آن می گردد و اولین تاثیر آن ضعیف کردن ارتباط بین ذهن وبدن است.بدین صورت که یا بیان وابرازاحساسات شما دچارمشکل می گردد یاعکس العمل شما د ررابطه با احساساتتان بدون ملاحظه و فکرمی باشد وبرخوردتان غیرمنطقی وغیرعاقلانه است.ممکن است در صحبت کردن دچار اشکال گردید مثلا لکنت زبان داشته باشید یا اینکه نتوانید مسائل را درست بیان نمایید.وزن شما دچارتغییرمیشود٬خواب منظم وعمیقی ندارید به همین سبب تلاشتان کم می شود. برای اینکه توجه دیگران را به خود جلب نمایید سعی کنید بیشتر صحبت کنید وبه مسائل بیرونی وکم اهمیت برای جلب توجه تکیه کنید.چاکرای ششم :

نام سانسیکریت این چاکرا آنجا چاکرا است وبه نام های چاکرای پیشانی٬چشم سوم ٬چشم خرد یا چاکرای چشم درون وچاکرای فرمان نیز نامیده می شود. محل قرار گرفتن این چاکرا ازجلو در فاصله یک انگشت بالاترازپل بینی و بین دو ابرو ودقیقا در وسط پیشانی و از پشت در نقطه برآمدگی پشت سر قرار دارد. رنگ این چاکرا نیلی است تمام حس ها از جمله ادراک فرا حسی وحس ششم مربوط به این چاکرا می باشد.سمبل چاکرای ششم لوتوس96پر است(96نادی دارد)اصل اساسی آن دانش وجود است.غده درون ریز چاکرای پیشانی غده هیپوفیز است.از این غده به عنوان غده اصلی نامبرده می شودهورمونهای آن عملکرد بقیه غدد را کنترل می کند. بخش های وابسته به چاکرای پیشانی عبارتند از:صورت ٬چشمها٬ گوش چپ٬بینی٬سینوسها٬مخچه ودستگاه اعصاب مرکزی.حوزه اختیارات وتاثیرات این چاکرا بر بدن بسیار زیاد است. درک آگاهانه از هستی و وجود قوه حافظه واراده مربوط به این مرکز انرژ ی است.از بعد فیزیکی نیز مهمترین مرکز فرمان برای دستگاه مرکزی عصبی است. مهمترین وظیفه فیزیکی چاکرای ششم ادراک فراحسی یا روشن بینی است. همان گونه که گفتیم یکی از اسامی این چاکراچشم سوم است .چشم سوم یا چشم باطن این امکان را فراهم می سازد که به درون واهمیت اصلی هرچیزی پی ببریم.درواقع مسائل راهمانگونه که هستند ببینیم. عملکرد صحیح این چاکراباعث بازشدن چشم سوم یا چشم درون می گردد. شناخت ومعرفت نسبت به حقایق فیلسوفانه٬عارفانه٬ودورازدسترس می تواند از نشانه های باز شدن چشم سوم باشد.در این حالت شما توانایی بالایی برای تجسم ودرک خیلی از چیزها را به طورحسی دارید. ذهن شما کنترل شده است ودرعین حال برروی حقایق اسرارآمیز باز است.درک تان ازآنچه جهان مادی به شما می دهد بسیار بیشتراست. قدرت همسان سازی وسوق دادن ایمان وآرزوهایتان به سمت حقیقت ازجمله نشانه های عملکرد صحیح چاکرای ششم است. اما روشن بینی یکی ازتاثیرات ٬پیشرفت وتعادل چاکرای سوم است.شما می توانید با باز بودن این چاکرا با کرامت وجهان های دیگر ارتباط برقرار نمایید.تمام زوایای دنیای مادی برایتان شفاف می گردد لزوم زیستن در دنیای مادی واین جهان را به خوبی درک می نمائید و به رشد وترقی وتجلی واقعیت وجودی خوددست می یابد.ابعاد بیشمارهستی برایتان روشن میگردد و می توانید رقص شگرف خلقت الهی را ببینید.عملکردنا صحیح ونا هماهنگ این چاکراعدم تعادل در حوزه ی اختیارات این مرکزرا باعث می گردد. مثلا: پافشاری بیش از حد روی حوزه عقل ٬تصمیمات زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد وسعی می کنید تمام مسائل را از روش عقلانی وذهنی بررسی نمائید و فقط آنچه را که با ذهن منطقی تان درک می کنید قبول می نمائید.بدین ترتیب توانایی انطباق مسائل با قوانین طبیعت را ندارید وبه سادگی قربانی تکبر روشنفکرانه خود می شوید٬تنها چیزهایی را قبول می کنید که ذهنتان بتواند درک کند و ازروشهای عملی قابل اثبات باشد.دراین صورت است که بسیاری ازرخدادهارا به دلیل عدم انطباق با ذهنتان به عنوان یک پدیده غیرعملی وغیر واقعی رد می کنید. در این حالت است که چاکرا های دیگر نیز از تعادل خارج شده وموفقیتهای شما پایدار نخواهد بود. به دلیل درست عمل نکردن چاکرای ششم وعدم ایجاد تناسب بین عقل و طبیعت وهمچنین تکیه بیش ازحد بردریافت های ذهنی دچار سردردهای مقطعی می گردیدودر نهایت به علت ناهماهنگی بین چاکرا های پایین و چاکرا های بالا حقیقت را با تصورات خود آمیخته می سازید ودر واقع مسائل غیر واقعی را به عنوان تنها حقیقت موجود می پذیرید، یعنی ارتباط شمابا حقیقت قطع می گردد.افکارشمابه سوی خط مشی موجود درجامعه گرایش می یابد. بحث هاوگرایش های معنوی برایتان خسته کننده خواهد بود واز نظر فیزیکی گوش چپ٬ چشمها وبقیه اعضاءتحت کنترل چاکرای ششم نیز دچار اختلال در عملکرد می گردند.چاکرای هفتم:

نام سانسیکریت این چاکرا ساهاسارا چاکرا است وبه نامهای : چاکرای تاج٬مرکز قله یا تولوس 1000برگ نیز٬نامیده می گردد.محل قرار گرفتن این چاکرا در بالاترین نقطه بالای سراست و رو به بالا باز می گردد.رنگ چاکرای هفتم بنفش وسفید است.سمبل چاکرای تاج لوتوس1000برگ واصل اساسی آن هستی محض است واندام وابسته به آن مخ می باشد.چاکرای هفتم بالاترین چاکرا است وتمام چاکراها ی پایین تراز خود را تحت تسلط دارد.پس کمترین تحولات در این چاکرا بر روی تمام چاکرا ها و بدن تاثیر خواهد گذاشت. چاکرای هفتم جایگاه تکامل انسانی است.در واقع آغاز وپایان همه هستی ما از این چاکراست. رنگ این چاکرا ٬ رنگ مراقبه وایمان است. مرکز اصلی دریافت انرژی و تقسیم انرژی های کیهانی مورد نیاز بدن این چاکراست.دامنه تحولات چاکرای تاج بسیار وسیع است. هرچه دهانه چاکرا بازتر باشد انسان به تعالی نزدیکتر است .عملکرد صحیح چاکرای هفتم باعث ایجاد رابطه هماهنگ بین درون و بیرون می گردد. د راین مرحله احساس یکی شدن با هستی را بیشتر تجربه می نمایید. آگاهیتان کاملا آرام و باز است و هر چه رشد چاکرای هفتم بیشترشود این لحظه ها را بیشترتجربه می کنید.تا زمانی که به صورت یک واقعیت دایمی نمایان می شود. دریچه آگاهی و واقعیت به روی شما باز و بازتر می گردد.انگارتازه ازخوابی طولانی بیدارشده اید زندگی در واقعیت را تجربه می نمایید.وجودتان را خالی می کنید تا ازانرژی هستی الهی لبریز گردد.خویشتن خویش را پیدا می کنید و دریچه ای می شوید برای رساندن نورالهی به قلب کسانی که آماده دریافت آن هستند. بیشتر از هر زمان احساس بی نیازی دارید. د رمی یابید مسایلی که تا کنون قبول داشته اید با حقیقت محض در تضاد است و آنچه را که اکنون به عنوان حقیقت درمی یابید با دریافتهای قبلی شما کاملا متفاوت است.برکت عظیم الهی در زندگی شما جاری خواهد شد٬ مراقبه و خدمت عابدانه با شما همراه و جزیی از وجودتان خواهد شد.عملکرد ناهماهنگ چاکرای تاج ارتباط بین فضای بیکران آسمانها وچاکراهای پایین و بدن فیزیکی را دچار اشکال می نماید.بزرگترین مرکز جذب و انتقال دانش درست عمل نمی کند. درگیر شدن و ماندن در این دنیا و مسایل مربوط به آن از اولین پیامدهای ناهماهنگ بودن این مرکز انرژی است. د رگیریهای ذهنی جزء جدایی تاپذیر زندگی و وجودتان می گردد و این ذهن ناآرام و درگیرحتی کوچکترین رفتارها و بازتاب آنها را به سوی شما، تحت تاثیرقرارمیدهد. تمرکز کافی برای انجام تخصصات وحتی کارهای معمول زندگی را ندارید و بدنتان کم کم دچار بیماری های مختف می شود که منشاء تمام آنها ذهن در گیر شماست ٬که از آنها به عنوان بیماریهای عصبی یاد می گردد. بزرگترین هدف انسان یعنی میل به سوی تکامل و سعادت واقعی کاملا تحت تاثیر قرار می گیرد و انسان دچار روزمرگی و مشکلات به اصطلاح دنیوی می گردد.مطالب فوق تعبیر و تفسیرعملکرد صحیح و ناصحیح تمام چاکرا ها بود. همانطورکه در فصول قبل اشاره شد٬مسایل وعناصرگوناگونی دربهم ریختن چاکراهای ما تاثیرگذارند٬ عناصر مواد و واکنشهای بسیاری نیز برای درمان و بر طرف کردن این عیوب وجود دارند. به عنوان مثال با عواملی چون: رنگ ٬صوت ٬سنگ نور٬ غذا٬ کلام٬کار٬ ورزش٬ خنده٬ انرژی٬تنفس٬ طرزپوشش ٬فکر٬ آب٬موسیقی٬ طرز چیدمان وسایل منزل٬ محبت٬ طبیعت٬ عشق و خیلی چیزهای دیگر می توان تاثیر خوب یا بد برچاکراها و روند رشد انسان گذاشت.
پنجشنبه 6 آبان 1390 - 12:26:41 AM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم

آخرین مطالب


سکوت ......


راه استفاده از گوجه فرنگی برای زیبایی13


8 تکه لباسی که هر خانم باید داشته باشد+ مطلب کاربردی


مفيدترين روغن‌هاي گياهي براي انواع مختلف مو


فوت و فن‌های جذاب بودن را یاد بگیرید


میوه ای تابستانی که شما را خوش اخلاق می کند!


طنز: روش شکار شوهر در ایران


راار هایی برای دوست داشتن مردان بدقلق


اندیشه هاااااااااا


متن زیبا ارسالی یکی از دوستان خوب


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

273743 بازدید

90 بازدید امروز

42 بازدید دیروز

623 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements

Copyright ©2003-2020 Gegli Social Network (Gohardasht) - All Rights Reserved

Developed by Dr. Mohammad Hajarian

Powered by MainSystem